Recenzia – Origin of Infinity – The Last Day On Earth – Slovak Metal Army 2020

Děčínska banda Origin of Infinity vznikla v roku 2017, patrí k novým menám na scéne a v tomto prípade konečne nejde len o nové pôsobisko skúsených hudobníkov, ale o mladú krv, ktorej je v poslednom čase strašne málo. Som rád, že páni dostali podporu práve od Slovak Metal Army a vďaka tomu si môžete ich prvotinu The Last Day On Earth vypočuť aj zo strieborného disku. Milovníkov vinylov určite poteší, že album vyšiel aj v tomto formáte.

Ak má niekto rád sci-fi rovnako ako ja, určite ho v prvom momente zaujme obal. Temné mesto budúcnosti, logo a názov kapely, veľmi sľubný názov diela, to všetko mnohých zaujme. Moje nadšenie síce schladila popiska progressive deathcore/metal, kde som si predstavil nejaké breakdowny so samplami, ale nakoniec to vôbec nedopadlo zle. Vplyv deathcore sa prejavuje najmä v podladenej gitare a zopár riffoch, čo nie je prekážka ani pre tradičnejšie ladených poslucháčov. Progresívna stránka veci je vo futuristickom námete a vyznení, ale borenie hraníc metalového žánru nečakajte. Netvrdím, že je to rovnaké, ale v istých momentoch som si spomenul na slovenský projekt V13ault.

Pod tvorbou Origin of Infinity sú podpísaní dvaja ľudia: Vladimír „Vládin“ Novák a Miroslav „Levi“ Kočegura. Prvý ma na svedomí gitary, basu, klavír, druhý bicie. Ešte logicky chýba vokál, v tomto prípade si zahosťoval Tomáš „Hospi“ Hospodka z Wictims (recenzovali sme). Napriek trojčlennej zostave je už pri prvom vypočutí jasné, že v štúdiu si chlapi zamakali, nástroje aj vokály sú výdatne navrstvené a zvuk je síce chladný, ale plný. Keď už hovorím o zvuku, o ten sa postaral Honza Kapák v studiu Hellsound, ktoré mám skôr spojené s nahrávkami klasickejšieho vyznenia, ale ani v prípade tejto moderny to nedopadlo zle a výsledný zvuk sa k The Last Day On Earth hodí.

Atmosférické predely a medzihry v nahrávkach sú často kritizované, že zbytočné zrieďujú hudobnú náplň a často vyrušujú. Osobne mám väčšinou opačný názor, tieto vsuvky vítam, či už ako jemný oddych alebo ako dokreslenie deja. Na The Last Day On Earth do tejto kategórie spadne až 5 z 12 položiek, niektoré sú zaujímavejšie, iné menej, ale album určitým spôsobom dotvárajú, aj keď určite nie sú životne dôležité. Zvyšné plnohodnotné skladby nevynikajú dĺžkou a pohybujú sa okolo troch minút, takže za cca 25 minút je po všetkom a zostane pocit prázdnoty. Prázdnota a chlad sa ako myšlienkový základ vinú síce celým albumom, ale po jeho dohraní by v takej miere ostať nemuseli.

Ak hovorím o tom, že skladby a aj album sú krátke, tak musím tiež dodať, že pri ich kompozičnej jednoduchosti by mali dlhšiu stopáž problém utiahnuť, a preto je rozumné, že sa zbytočné nenaťahujú. Možnú cestu ukazuje najlepšia vec, a to hneď po číslom dva, Time Traveller. Po výbornom úvodnom motíve v štýle starých In Flames nastúpia podladené dunivé riffy, hrdelný rev, a to všetko pekne navrstvené, plné. Pred záverečnou časťou sa objaví jemná tapping pasáž a nálada skladby sa nečakane rozvinie. Výborné. Zvyšné položky sú už podstatne sekanejšie, menej melodické a priamočiarejšie.

Nechcem, aby moje slová vyzneli negatívne, pretože The Last Day On Earth je veľmi zaujímavá nahrávka, ktorá ide málo frekventovanou cestou, takže je mi o to sympatickejšia. Vysoko hodnotím aj texty zaoberajúce sa temnou budúcnosťou, ktorá je už v mnohých prípadoch súčasnosťou, a páči sa mi aj motív na obale, škoda skromného bookletu.

Origin of Infinity a ich debut The Last Day On Earth je zaujímavým spestrením najmä pre tých, ktorí sledujú moderné smery metalových a coreových žánrov. Pri rozvinutí a zdokonalení súčasných prostriedkov je tu veľký prísľub do budúcnosti.

Kontakt:
https://www.facebook.com/originofinfinity
https://originofinfinity.bandcamp.com/
https://www.slovakmetalarmy.sk/

Hodnotenie: 6,5/10

Autor: Nihil

Zdieľaj