Rozhovor – Cranial Void – Od začiatku sme premýšľali, že spravíme konceptuálny album s uceleným príbehom.

Cranial Void je slovenská kapela zo západného slovenska, ktorá sa vyprofilovala na technický death metal. Na svojom konte majú tento rok prvý zárez s názvom Celestial, ktorý určite stojí za vypočutie. Ich meno som v posledných rokoch zaznamenala skôr na plagátoch, no nemala som možnosť ich tvorbu počuť. Vzhľadom na to, že ich tvorba naozaj stojí za to a predpokladám, že o nich ešte budeme veľa počuť som sa rozhodla spraviť s nimi aspoň krátky rozhovor, nech o nich vieme viac. Na rozhovore sa podieľali dokonca až dvaja členovia Igor a David, za čo im ďakujem.

Najprv si dajme skôr úvodné kolo. Kedy a za akých okolností ste sa dali dohromady? Ako sa formovala zostava? Boli počas vašej histórie nejaké zmeny v zostave? Prípadne, pridal sa niekto až neskôr? Ako je v súčasnosti zložená kapela?

Cover nového albumu

Igor: S prvotnou myšlienkou na kapelu sme prišli snáď ešte na gymnáziu s našim bývalým basgitaristom Tomášom a postupne sme sa poskladali do súčasnej zostavy. Naše debutové EP sme zložili ešte v zostave šiestich členov vrátane Silva na klávesoch, ktorý od nás neskôr odišiel. Po čase na poste basgitaristu vystriedal Tomiho Rišo a približne od roku 2012 už fungujeme v ustálenej zostave piatich členov.

Mal niekto v súčasnej zostave skúsenosti aj z iných kapiel, alebo je pre všetkých Cranial Void vaša prvá skupina?

Dávid: Zopár z nás za ten čas hralo ešte v krátkodobejších projektoch, ale Cranial Void bola asi pre každého z nás prvá full-time skúsenosť s kapelou.

Možno sa vás to už niekto pýtal, ale prečo ste si dali názov Cranial Void? Má to nejakú históriu?

Dávid: Keď sa nám blížil úplne prvý koncert, tak sme ešte ani nemali názov. Potom Igora napadla z nejakého dôvodu hovadina Cranial Wave, ktorej som neskôr dodal „Void“ miesto „Wave“ lebo to znelo akože foneticky lepšie a už nám to tak nejako prischlo. Nie je za tým žiadna história a žiaľ ani úplne premyslený význam :)

Ako sa zrodil nápad hrať progresívny death metal? Na Slovensku skupín s týmto zameraním veľa nie je. Ktoré kapely boli pre vás inšpiráciou?

Igor: Nikdy sme nemali priamy zámer hrať tento, respektíve hociaký špecifický žáner metalu. Prakticky sme len mali šťastie, že každý z nás prišiel so svojimi obľúbenými kapelami a hudobnými projektami, ktorými sme sa za tie roky inšpirovali a postavili našu hudbu na  základe všetkého, čo sa nám na hudbe páči.

Dávid: Z kapiel, ktoré milujeme a zároveň nás inšpirovali by som vymenoval napríklad The Black Dahlia Murder, Fallujah, Enfold Darkness, Der Weg Einer Freiheit, The Bridal Procession a mnoho  ďalších.

Dostupný merch

Ako boli komponované skladby? Aké časové obdobie ste venovali celkovej kompozícii skladieb? Niektoré sú celkom dlhé (7 minút, 6 minút), takže je to výsledkom vrstvenia a postupného dopĺňania?

Igor: Záleží track od tracku, podaktoré vznikli priamo v skúšobni, niektoré sme buď Adam alebo ja vyklikali v programe Guitar Pro a postupne sme ich za ten čas dopĺňali, prerábali a snažili sa dostať do podoby, s ktorou by sme boli všetci spokojní. Čiže od toho sa priamo odvíjala aj celková doba kompozície, niektoré nám trvali kratšie a zopár z nich omnoho dlhšie.

Dávid: Dĺžka skladieb v podstate nebola zámerná, presne ako píšeš, bol to skôr len výsledok vrstvenia a postupného dopĺňania nápadov.

Pre mňa sú gitarové party na vašom albume zosobnením vysokej úrovne ovládania tohto nástroja. Ako sa rodila táto stránka? Bola gitara nosným mostíkom, alebo sa vsúvala až v ďalších fázach.

Igor: Za seba môžem povedať, že ma vždy bavilo učiť sa zaujímavé gitarové riffy kapiel, ktoré sme za ten čas objavili, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlilo aj na našej tvorbe. Pre mňa bude asi vždy dôležitý balans medzi technickejšou a jednoduchšou, ale o to viac atmosférickejšiou skladbou, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.

Dávid: Môžme asi s kľudným svedomím potvrdiť, že gitara bola vždy nosným mostíkom v kapele, vzhľadom na to, že prvotné nápady na skladby vznikali obvykle práve na nej.

Turné v roku 2013

Na Bandcampe sú uverejnené aj texty, ale pre tých, ktorí ešte nemali možnosť, prípadne sú leniví čítať, čím sa zaoberajú vaše texty? Majú nejaké spoločné prepojenie a ústrednú tému?

Dávid: Od začiatku sme premýšľali, že spravíme konceptuálny album s uceleným príbehom. Hýbateľom deja je prakticky ničiteľ svetov a ústrednými témami sú smrť, existenčná kríza, samota, koniec sveta a podobné apokalyptické fantasy témy, ktoré naozaj nevybočujú z klišé.

Prečo dostal album názov Celestial? Na albume sa nenachádza pesnička s týmto názvom. Je to kvôli celkovému obsahu?

Staršia fotka z roku 2013

Dávid: Názov albumu je viac „easter egg“ ako reálne kľúčové slovo k celkovému konceptu. Pojem „Celestial“ sme si požičali z komixov od Marvel, v ktorých Celestials bola rasa obrovských božských bytostí, ktoré z neznámych dôvodov priamo zasahovali do kľúčových udalostí v histórii ľudstva. Čo nám fungovalo ako analógia pre nášho ústredného antagonistu.

Čo sa týka vášho coveru, robil ho Sarafin Concepts. Prezraďte niečo viac o tomto umelcovi. Vybrali ste si nejaký z jeho návrhov, alebo vám robil cover podľa vášho návrhu. Prečo ste sa obrátili práve na tohto umelca? Robil vám len cover, alebo máte v prípade vydania CD aj podklady na booklet?

Dávid: Tvorbu Kena Sarafina už sledujeme veľmi dlho, robil asi najkrajšie artworky kapelám, ktoré máme veľmi radi a vďaka ktorým sme si ho začali viac všímať. Konkrétne náš artwork mal už dlhšie vo svojom portfóliu a my sme si chceli vybrať vizuál, ktorý by sa k atmosfére a textovému obsahu najviac hodil. Samotný design bookletu som už robil priamo ja zo Sarafinovho konceptu.

Zahliadla som na vašich stránkach merch. Čo všetko budete ponúkať? Bude nový album aj na CD, prípadne inom nosiči, alebo bude len v digitálnej forme?

Igor: V prvej fáze sme naozaj chceli mať úplný základ, čiže ponúkame tričká, čiapky, šiltovky a náš album na fyzickom nosiči v podobe digipaku. Do budúcna sa chystáme určite doplniť merch nejakými novinkami v podobe mikiny, dlhorukávového trička a podobne. Čo sa týka alternatívneho nosiča, napríklad vinylu, boli by sme samozrejme veľmi radi, ale všetko závisí od záujmu.

Aj zvuková stránka vášho nového albumu je podľa mňa výborná. Nahrávali ste v štúdiu M2. Kde sa nachádza toto štúdio a nahrávali tu už aj iné kapely podobného štýlu? Mix a mastering zas urobilo štúdium s názvom No Silence. Kto stojí za týmto štúdiom, ak to môžete prezradiť? Majú skúsenosti s týmto typom hudby?

Dávid: Album sme nahrávali na viaceré fázy. Ako prvé boli nahraté bicie u Milana Malíka v M2 Studio v Skalici. Nakoľko je Milan strašne všestranný človek, má v portfóliu množstvo projektov v rámci žánru aj mimo neho. Gitary, basu a spev sme nahrali u kamaráta Jakuba z kapely Our Stories vedľa ktorých máme skúšobňu. Surové stopy sa následne poslali Istvánovi z No Silence Studios do Maďarska, s ktorým sme mali možnosť priamo komunikovať a konzultovať ako by sme chceli aby naše skladby vo výsledku mali znieť.  Každý jeden z nich je skvelý v tom, čo robí a určite ich len vrelo odporúčame.

Zatiaľ nemáte vydavateľa. Písali ste aj niekomu, alebo mali ste záujem o vydanie albumu pod vydavateľom, alebo to chcete nechať ako „independent“?

Igor: Priznáme sa, že sme nad tým vôbec neuvažovali vzhľadom na možnosti v súčastnosti, ako je priama digitálna distribúcia. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Máte už nejaký dohodnutý koncert? Ak áno, tak kde vás môžeme najbližšie vidieť?

Dávid: Najbližší koncert máme predbežne naplánovaný na 17. júla v Seredi a ak situácia dovolí, plánujeme zorganizovať aj release party k nášmu albumu u nás v Šali.
Poznámka redakcie – FB Event: https://www.facebook.com/events/4344423575620796

Ak sa dostatočne uvoľnia opatrenia, máte v pláne aj nejaké mini turné po Slovensku, prípadne v Čechách na propagáciu nového albumu?

Igor: Samozrejme, záleží ako sa postupne uvoľní situácia, ale boli by sme určite radi za každú príležitosť hrať a predstaviť náš nový album.

Máte ešte nejaké ďalšie plány, ako chcete nový album propagovať? Chystáte napríklad videoklip?

Igor: Zatiaľ sa snažíme rozbehnúť a byť aktívni na sociálnych sieťach, zdieľať našu tvorbu na rôznych hudobných fórach a postupne vytvárať obsah aj na našom YouTube kanáli. Nedávno nám chalani z Motus Insaniam vytvorili lyrics video k nášmu singlu Oblivion a v decembri minulého roka sme vydali klip k nášmu tracku Sentinel. Samozrejme chceme v týchto aktivitách pokračovať aj do budúcna.

To je z mojej strany na úvod všetko, ďakujem za rozhovor a teším sa na vaše živé vystúpenie niekde, snáď čoskoro. Máte nejaký odkaz na záver?

Dávid: Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a určite by sme veľmi radi takto na záver poďakovali všetkým, ktorí si náš nový album vypočuli, zdieľali a podporili nás kúpou CDčka alebo merchu, a hlavne všetkým, ktorí nás celé tie roky neprestali sledovať a podporovať.

Kontakty:
https://www.facebook.com/CranialVoid
https://cranialvoidband.bandcamp.com/releases
https://open.spotify.com/artist/6er0mBTWLBYoPrTmVTXg6k?fbclid=IwAR2npR30S4RBgEa8WeVsQanbZ16UXgSoGi6g539GoGM1Px1pqh54PRtIF1o

Zostava:

Dávid Kocsis – Vocals
Adam Miškovič – Guitar
Igor Kučera – Guitar
Richard Vilkus – Bass
Peter Belej – Drums

Použité fotografie pochádzajú z FB stránky Cranial Void

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj