Rozhovor – Dave Ingram (Benediction): „Zostaňte verní scéne a scéna zostane verná vám!“

Písal sa rok 2019. Leto, presnejšie. Kvôli pracovnej vyťaženosti odišiel z Benediction Dave Hunt a na svetlo sveta začali prenikať informácie, že by sa do kapely mohol vrátiť legendárny krikľúň Dave Ingram. Prešlo pár dní a sen death metalistov sa stal skutočnosťou. Dave Ingram, ktorý si medzitým vyskúšal pôsobenia v kapelách ako Bolt Thrower, Hail of Bullets, Just Before Dawn… sa dostal späť do kapely v ktorej si v deväťdesiatych rokoch urobil meno. Pár mesiacov na to, sa Benediction predviedli v dobrom svetle v Beluši a Ingram ukázal, že je stále v perfektnej forme. Tento rok je v znamení comebackového albumu Scriptures, ktorý okupuje popredné miesta v rebríčkoch. A tak mi to nedalo a s maestrom Ingramom som si pokecal. Ladies & Gentlamans, Mr. Dave Ingram!

1. Začneme tak obligátne, vzhľadom na stále aktuálnu situáciu. Ako toto pandemické obdobie prežívate ako kapela?

Zdar chlape! V prvom rade ďakujem za rozhovor. Pekné, že myslíš na Benediction! K tvojej otázke. S pandémiou sa žije ťažko, ale nie je to nemožné. Je tu niekoľko „nových bežných“ vecí, ktoré musíme dodržiavať, ako umývanie rúk a nosenie rúšok. Všetci sme sa naučili používať bezpečnostné pásy v autách, takže toto by nemalo byť o nič zložitejšie. Samozrejme, koncerty už dlhší čas nie sú – je to už viac ako rok, čo sme odohrali posledný. Je to frustrujúce, ale žiaľ nevyhnutné. Vakcína je už na obzore a veci sa môžu pomaly začať vracať do normálu – ALE zatiaľ musíme byť opatrní a dbať jeden o druhého.

2. Myslím, že nie som jediný, pre koho je Scriptures top albumom tohto roka (to bol vlastne aj impulz k tomuto rozhovoru). Už je zhruba dva mesiace vonku, tak ako ste s ním spokojní v kapele?

Sme s ním spokojní na 100%. Inak by sme ho nevydali, takže zbytočná otázka.

3. Jednou z najlepších skladieb albumu je určite Stormcrow (u mňa ale o kúsok víťazí Progenitors of a New Paradigm, kde hosťuje Kam Lee) a práve k tejto skladieb (okrem dvoch ďalších) vznikol klip. Kapela hrá naplno a ty sedíš v kresle a usrkávaš si víno. Kde sa tento klip natáčal? Prostredie pôsobí ako dvor nejakej opustenej fabriky.

Áno, máš pravdu. Je to opustená oceliareň v Sheffielde na severe Anglicka. Táto oblasť je známa svojim oceliarskym priemyslom. Spoločnosť s ktorou sme spolupracovali, mala sídlo neďaleko a mysleli sme, že by to bolo ideálne miesto na natáčanie klipu. Na nápad s kreslom prišiel režisér. Nechal ho tam sám (patrilo jemu) po predchádzajúcom natáčaní nejakej televíznej relácie. Vyniesol ho von, aby som si do neho sadol. Bolo mi to jedno, keďže som mal víno. Nevylial som ani kvapku.

4. Bolo v pláne nejaké rozsiahlejšie turné na podporu Scriptures? Alebo iba nárazové koncerty?

Pre Scriptures nebolo chystané ešte nič. Všade je lockdown. Na niektorých našich koncertoch sme z neho hrali zopár skladieb, ale vždy je lepšie počkať na vydanie albumu, ako z neho hrať príliš veľa skladieb naživo. Publikum ich aj tak nebude poznať.

5. Mal som možnosť vidieť úplne posledný koncert Benediction s Davom Huntom na Symbolic Open Air. Ten koncert bol v podstate takou milou rozlúčkovou párty, kde tiekol alkohol potokom, pódium bolo plné ľudí, proste taká všeobecná pohoda. Pár mesiacov na to, Benediction už s tebou za mikrofónom, hviezdili na Belusa Deathfeste a ja som mal pocit ako by sa vesmír vrátil do rovnováhy. Predviedli ste výborný set. Ako sa ti páčil tento malý jednodňový indoor festival a aké to bolo stáť po rokoch znovu na pódiu s Benediction?

Festival bol skvelý! V podstate, ale každý koncert sa snažíme odohrať najlepšie ako vieme a za akýchkoľvek okolností. Ak je tam pivo, potom je tam aj párty. Pre Benediction veľmi dobrá vec. Pokiaľ ide o návrat s Benediction na scénu, tak som mal pocit, akoby som ani nikdy neodišiel. No a počul som všetky príbehy o poslednom koncerte Davea Hunta. Bolo tam VEĽA piva a chľastu.

6. Pri Belusa Deathfeste sa ešte trochu zastavím. Jeden môj kamarát mi po akcií rozprával príhodu, že si kúpil u vás v merchi tričko a zostal príjemne prekvapený, pretože ste k nemu vraj pribehli takmer celá kapela a ďakovali za podporu. Takže, aj keď by vám nikto nemohol zazlievať, keby ste mali nejaké hviezdne maniére, vy sa držíte pri zemi, sála z vás taká srdečnosť a vzťah k undergroundu. A to je mne veľmi sympatické. Mali ste niekedy vôbec pocit, že ste hviezdy so všetkým, čo k tomu patrí?

Vždy som tvrdil, že som len normálny, bežný človek, ktorý je ale dobrý v tom čo robí a snaží sa, aby sa to aj páčilo iným ľuďom. Keby nebolo podpory od ľudí, nikdy by som sa nedostal tak ďaleko. Fanúšikovia vás podporujú a vy by ste mali rovnako podporovať ich a samozrejme byť k nim zdvorilí.

7. Teraz sa pohrabem trochu v tvojej bohatej hudobnej kariére. Z času na čas robím také biografické články kapiel, ktoré mali určitý vplyv na môj hudobný vkus (napr. Carcass, Mortician, Morbid Angel…). Naposledy som takto zhrnul históriu Bolt Thrower. Ako spomínaš na svoje pôsobenie v tejto kapele? Nebol na teba vyvíjaný tlak, keď si niektorí fanúšikovia stále pýtali návrat Karla Willettsa na post vokalistu?

Nikdy som nepočul, že by mi to fanúšikovia hovorili. Viem, že sú takí, ktorí odmietajú Honour – Valour – Pride, ale títo ľudia sú idioti, pretože odmietajú album Bolt Thrower. V tomto slova zmysle nie sú skutočnými fanúšikmi. S láskou budem spomínať na moje chvíle strávené v kapele a všetky tie úžasné spomienky budem so sebou nosiť celý život. To mi nikto nedokáže zobrať.

8. Naživo som s tebou mal ešte česť, keď si svojimi hlasivkami zdobil kapelu Just Before Dawn. Prečo táto spolupráca skončila? Počul si aj ich aktuálny album?

Bolo tam veľa dôvodov prečo som s nimi skončil, ale popravde nechce sa mi v tom vŕtať. Stále sme v kontakte, stále sme priateľmi, stále tvorím hudbu s Johnnym a tiež som pracoval na niekoľkých skladbách pre nadchádzajúci album Just Before Dawn. Budem s nimi pracovať aj ďalej, ale iba na vinyle, nie naživo.

9. Ďalšou kapelou, ktorá podľa mňa skončila príliš skoro, boli Hail of Bullets. V ich radoch si nahradil Martina van Drunena a ja som bol veľmi zvedavý na prípadný album. Bolo vôbec niečo také v pláne, alebo si mal iba odspievať koncerty a kapela to už mala tak či tak spočítané?

No, áno. Toto skončilo tiež priskoro. Aj keď si nie som istý čo by sa stalo, keby Hail of Bullets naďalej fungovali a Benediction by ma požiadali o návrat. Ale myslím, že by som HoB opustil, pretože viem, kde je môj domov. Nakoniec to akosi všetko vyšlo. S kapelou boli plány aj na novú hudbu, k čomu ale evidentne nikdy neprišlo. Niektoré texty, ktoré som pre nich napísal, si ale našli miesto na albume Just Before Dawn – Tides of Blood.

10. Čo tvoje ďalšie kapely/projekty (Echelon, Down Among the Dead Man…)? Je nejaký nový materiál na ceste aj tu?

Určite áno! Čoskoro začnem pracovať na treťom album Echelon, čo bude znamenať aj nejakú prácu navyše, pretože s ním príde aj jedno prekvapenie. Potom prídu na rad texty a vokály pre druhý album Ursinne. Medzitým sa dostane von nový projekt Hellfrost and Fire. Navyše môžem trochu pracovať na ďalšom projekte, ktorý robím iba pre svoju zábavu. Taktiež moje vlastné sólo veci… A keď si spomenul Down Among the Dead Man, tak ich štvrtý album je plánovaný na rok 2022. Zdá sa, že je predo mnou veľa práce!

11. Dlhý čas máš svoju vlastnú rádiovú show. Môžeš nám ju nejako priblížiť? Čo všetko táto práca obnáša?

Metal Breakfast Radio pokračuje naďalej aj po 12,5 roku! V skutočnosti to však nerobím tak často, ako by som si sám želal. Najmä v dnešnej dobe je celkom ťažké dostať ďalších ľudí k nahrávaniu show. Nedávno sme vydali vianočnú epizódu, ktorá obsahuje jednu cover verziu, ktorú sme zaznamenali pri nahrávaní. Je to už ale veľmi dlho, kedy sme sa stretli, aby sme niečo dokončili. Ale vrátime sa čo najskôr, ako to len bude možné. Medzitým ale na mojich stránkach v archíve nájdete staršie diely (linky nájdete pod článkom).

12. Tak a sme na konci a mne zostáva iba poďakovať za rozhovor. Chcel by si ešte niečo odkázať tvojim fanúšikom na Slovensku?

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor! Pre čitateľov a fanúšikov: Zostaňte verní scéne a scéna zostane verná vám. Zostaňte v bezpečí, na konci čaká svetlo, nie nákaza (anglicky light-blight, tieto jazykové slovné hračky… pozn. red.). Ešte raz vďaka!

 

English Version

1. Let’s start with the obligatory question these days about the current situation. How do you live this pandemic period as a band?

Hey mate. Firstly, thanks for the interview. Nice one for thinking about Benediction! As for your question, the pandemic is difficult to live with but it’s not impossible. There are simply a few ‘new normal’ procedures we must take heed of, such as washing hands and wearing a mask. We all learned to wear seat belts in cars, so this shouldn’t be any more difficult. Obviously, gigs have all been off for a long time – it has been over a year now since we played a show. It has been frustrating, but it has also been necessary. Now the vaccine is on the horizon and things can slowly begin to return to normal – BUT we still have to be careful for now, and take care of one another.

2. I think, I am among the majority for which is Scriptures the top album of this year (that was actually my impulse for this interview). It is out for about two months now, so how satisfied are you and the band with it?

We’re absolutely 100% satisfied with it. Otherwise we would never have released it. This is a redundant question.

3. One of the best songs on the album is definitely Stormcrow (but for me Progenitors of a New Paradigm, where Kam Lee is a guest, wins a bit) and it was this song (among two others) that created a clip. The band is playing full time and you are sitting in a chair sipping wine. Where was this clip shot? The environment looks like the yard of an abandoned factory.

Yes, you’re quite correct. It was an abandoned steel works factory in Sheffield, which is in the north of England and well known for the steel industry there. The company we used were based not far away and we thought it would be ideal for a shoot. The idea for the chair was the director’s. He had left the chair there himself (it used to belong to him) after an earlier shoot for some TV show. He brought it out and placed it down for me to use. I didn’t mind, as I had my wine. I didn’t spill any.
4. Were there any major tours to support Scriptures? Or just crash concerts?

There hasn’t been anything for Scriptures yet. Everywhere has been in lockdown. On a few of our last shows we played a couple of songs from the new album, but it’s always best to wait for an album to be released before playing too many songs live. People in the crowd won’t know them.

5. I had the opportunity to see the very last Benediction concert with Dave Hunt at Symbolic Open Air. The concert was basically such a nice farewell party, where alcohol flowed from everywhere, the stage was full of people, just such general good mood. A few months later, Benediction was headliner at Belusa Deathfest with you at the mic, and I felt like the universe was back in balance. You performed a great set. How did you like this little one-day indoor festival and what was it like to stand on stage again with Benediction after years?

The festival was great! In fact, we make every gig the best we possibly can with whatever circumstances we are in. If there’s beer, then there’s a party. It’s very much a Benediction thing. As for stepping back onstage with the band, it was as if I had never been away. I heard all the stories about Dave Hunt’s last show – there was a LOT of beer and booze going on.

6. I’ll stay at Belusa Death Fest for one more question. One of my friends told me the story: He bought a T-shirt from your merch after the concert and was pleasantly surprised, because he said to me that almost the whole band ran up to him and thanked him for his support. So, even if no one could blame you, if you had some star maneuvers, you are the opposite, you are so cordial and attentive to the underground. And I like that very much. Have you ever felt like you’re a star with everything that goes with it?

I have always maintained that I am just a normal, everyday guy who is simply good at doing what he does, and getting other people to like it. If people didn’t support that, then I would never have gotten this far. The fans support you, you should support them and be courteous too.

7. Now I’m going a little bit deeper in your rich music career. From time to time I make biographical articles of bands that had a certain influence on my musical taste ( for exaple Carcass, Mortician, Morbid Angel …). Last time I have summarized the history of Bolt Thrower. How do you remember your work in this band? Wasn’t there pressure on you when some fans kept asking Karel Willetts to return to the post of vocalist?

I never heard fans say that to me. I know there are some who refuse to acknowledge Honour Valour Pride as a Bolt Thrower album, but those people are idiots as they’re dismissing a BT album. They’re not really fans, in that sense. I will fondly remember my time with the band, and take all this wonderful memories with me for the rest of my life. No one can take that away from me.

8. I was honored to heard you live again, when you were a vocalist in the band “Just Before Dawn”. Why did this collaboration end? Did you already hear their actual album?

There were many reasons I ended it with them, and in truth I really don’t want to go into it. We are still in contact and still friends – I’m still making music with Jonny! – and I have also worked on a couple of JBD tracks for future release. I’ll work with them more, just it will only be on vinyl and not live.

9. Another band that ended up too soon was Hail of Bullets. You replaced Martin van Drunen and I was very curious about a possible album. Was there something like a plan, or you were just supposed to sing concerts and the band already had it figured out anyway?

Yeah that ended too soon, also. Though I’m not sure what would have happened if they had still been going and Benediction asked me to return. I think I would have left HoB, as I knew where home was. In the end it all worked out. There were plans for new music with the band, but it obviously never happened. Some of the lyrics I wrote went on to become Just Before Dawn tracks on th “Tides Of Blood” album.

10. What about your other bands / projects like – Echelon, Down Among the Dead Man etc.? Is there any new material on the way?

There most certainly is! I’m soon to begin working on the third Echelon album, and that will also mean some extra work as there’s a surprise coming with that. Then I’m starting the lyrics/vocals for the second Ursinne album. In the meantime there’s the release of a new project called HELLFROST AND FIRE. Plus I may work a little on another project I am making just for some fun. Also, my own solo stuff…and as you stated, the 4th Down Among The Dead Men album for 2022. Lots of work ahead!

11. You have your own radio show for a long time. Can you tell us more about this? What does this work entail?

METAL BREAKFAST RADIO is still going song after 12 and a half years! Though, in truth, it’s not as frequent as I would like it to be. But especially nowadays it’s difficult to get they other guys on the show to join me to record. We recently released our Xmas episode, which features a cover version we recorded on there. It had been a LONG while since we were together to get something done, but we will return to it more as soon as we are able! In the meantime there are archived episodes available at my websites (listed below).

12. So we’re at the end and I can only thank you for the interview. Would you like to pass something on to fans in Slovakia?

Thanks so much for the interview! For the readers and fans: Stay true to the scene and the scene will stay true to you. Stay safe out there, there is light (not Blight) at the end! Here’s a list of websites and pages that may be of interest to folks out there. Thanks again, Ever Forward!

Links:

Down Among the Dead Man: https://www.facebook.com/DownAmongTheDeadMen

Metal Breakfast Radio: https://www.facebook.com/MetalBreakfastRadio

Dave Ingram Official: https://www.facebook.com/DaveIngramOfficial

Lamberts Basement: https://www.facebook.com/LambertsBasement

Hellfrost and Fire: https://www.facebook.com/HellfrostAndFire

Benediction: https://www.facebook.com/Benedictionband/

Echelon: https://www.facebook.com/EchelonOfficial

Radio Free Satan: https://www.facebook.com/radiofreesatan/

Ursinne: https://www.facebook.com/UrsinneBand

Troikadon: https://www.facebook.com/Troikadon

http://www.metalbreakfastradio.com/mbr/DEATHPOD/DEATHPOD.html

http://www.radiofreesatan.com/

http://www.darksentinel.dk/dsp.html

Twitter/Instagram: @MetalBreakfast

Autor: Mrkva

Zdieľaj