Recenzia – Anime Torment – Void Terror – Slovak Metal Army

Tento rok je pre Metalexpress špeciálny, pretože sa nám po druhýkrát naskytla príležitosť počuť materiál ešte pred samotným vydaním. V prvom prípade išlo o debut slovenských Realms of Chaos a dnes to je EP českej kapely Anime Torment, ktoré vyjde v ešte nie presnom určenom termíne v roku 2021. Ďakujem týmto Slovak Metal Army a skupine za túto možnosť, ktorú si veľmi vážim. Pokúsim sa vám priblížiť čo možno najvernejšie, čo môžete od tejto novinky očakávať.

Najprv ešte krátky súhrn s čím vlastne máme dočinenia. Na domácej pôde už totiž okolo seba narobili Anime Torment (ďalej v texte aj ako AT) celkom veľký šum a preto ich tunajšiemu publiku netreba veľmi predstavovať. Okrem iného stoja za festivalom Death Coffee Party (veľmi príjemný festival, odporúčam) a známi sú aj pravidelným koncertovaním, šnúrami s kapelami po celom štáte a kade tade po Európe. Tento rok sa dokonca dostali v predvečer covidového šialenstva aj do Mexika. Na Slovensku sa tiež predstavili vo viacerých mestách (Bratislava, Košice, Ružomberok, Kanianka určite). Skupina vznikla v meste Litoměřice a doteraz vydali dva plnohodnotné albumy. Posledný s názvom „Afterlife“ je z roku 2017 a bol vydaný u Ganay Design Records. Po troch rokoch si okrem neustáleho koncertovania odbehli do štúdia a nahrali 6 skladieb (4 songy, 2 bonusy), ktoré zhmotnili do EP, ktoré nesie názov Void Terror. Nahrávka vznikla v Babylon Studios. Čo sa týka tejto stránky, musím len a len pochváliť výsledok, aj po post produkčnej stránke. Podarilo sa dosiahnuť brutálny, hutný a moderný zvuk, ktorý zároveň nepôsobí umelo.

Autorom coveru je štúdio Erskine Designs a o editáciu sa postarala Dahlien z Dahlien Design. Nad celým dielom teda kraľuje akýsi netvor, alebo zmutovaná príšera, ktorá je symbolom zbytočného, prípadne nezmyselného odporu, pretože sa mu aj tak neubránite. Prenesene by sme sa mohli spýtať, či nás chcú teda AT vtiahnuť do svojho sveta a vlastne by sme sa tomu nemali brániť? (hehe) Tak sa teda pozrime, proti čomu tu stojíme.

Na konci augusta AT zverejnili prvú skladbu v poradí na EP s názvom Easy Prey. Vďaka lyric videu ste si mohli urobiť aký taký obraz, v akom duchu sa bude niesť nové EP. Samotná skladba Easy Prey má v sebe náznaky, ako asi bude album pokračovať, alebo čo prinesie nové EP oproti predchádzajúcemu Afterlife. V Easy Prey sa totiž nachádzajú takmer všetky elementy, ktoré sa neskôr vo väčšej, či menšej miere objavujú v ďalších skladbách. Či už je to drásavá melodika a zároveň brutalita gitár, spomalené až do break downu idúce pasáže, slam, či rýchle náklepy, alebo agresívny, ale veľmi dobre zrozumiteľný prejav speváka. Nasledujúca Void Terror, ktorá dala názov aj celému EP začína síce v pomalšom tempe, no veľmi rýchlo vás vyvedú z omylu ostré náklepové bicie. Zaujímavosťou je striedanie spevov a v stredovej časti sa opäť objavujú breakdowny a ostrý drop. Spevy sú tu opäť veľmi dobre zrozumiteľné, alebo inak povedané dobre nafrázované a vyslovene sa vám do hlavy zaryje – „it is the end, it´ll be the fucking end“!

Už som spomínala tie breakdowny a slam. Keď je tento smer pre vás príťažlivý, určite rovno siahnite po tretej skladbe na EP s názvom Lure. Túto konkrétnu pieseň mi nedá nespomenúť, pretože sa odlišuje od doterajších skladieb. Chystá sa k nej aj videoklip, takže sa môžete tešiť na pohľad a spracovanie samotnej skupiny. V každom prípade, táto skladba mi pripadá ako experiment, resp. cesta, ktorou sa asi plánujú v budúcnosti AT uberať? Nazvala by som to nahodenie udice poslucháčom, či sa chytíme. Mne osobne sa práve táto skladba páči najmenej z celého EP, ale prosím berte to čisto ako osobnú preferenciu. Neprináša pre mňa osobne nič až tak nového v rámci použitých nápadov, pohybuje sa v klasických žánrových mantineloch a keby ste mi ju pustili bez toho, aby som vedela, že ide o AT, dostali by ste ma. Na druhej strane je vidieť, že sa práve tu najviac vyhral vo svojich partoch bassák, pretože v ostatných skladbách nie je basgitara až tak citeľná. Potenciál, aj schopnosti ťahať hudbu viac týmto smerom určite AT má, no je podľa môjho názoru naozaj ťažké zaujať v tomto smere, pri takom množstve slamových kapiel, aké sa posledné roky vyrojili po celom svete.

Spomeniem ešte poslednú skladbu, ktorá uzatvára celé dielo skazy, s názvom Midnight Ritual. Práve tu sa AT pripomínajú so svojim pre mňa charakteristickým hudobným prejavom, ktorým sú hlavne silné disharmónie gitár, gradácia skladby a zároveň brutalita, opäť všetkému kraľuje spev, ktorý ako keby rozprával celý „príbeh“.

Jedinou Achillovou pätou AT sú podľa môjho názoru texty ku skladbám, ktoré sú všetky samozrejme písané po anglicky. Témy sú zmiešané, od hororových príbehov, kde prepnutý vrah zabije celú rodinu a pokračuje ďalej (Veil of Darkness), po kritiku súčasnej doby sociálnych médií (Easy Prey), či možno až trochu „romanticky“ pôsobiacu záverečnú skladbu Midnight Ritual. Asi so mnou mnohí nebudete súhlasiť, no mám rada, keď sa kapely zaoberajú jednou, maximálne dvoma hlavnými témami v textoch. Niekedy ma dokáže zaujať aj primitívne jednoduchý text práve svojou banalitou, ale zdôraznenou napríklad opakovaním. V tomto ohľade AT u mňa trochu strácajú na sile, ktorú však výdatne podporujú hudobnou zložkou, ktorá je naozaj kvalitná. Kapela urobila dobre, že ako prvú skladbu z nového EP vypustila práve Easy Prey, pretože aj z textového hľadiska je podľa môjho názoru najsilnejšia. Mnohí sa v tejto skladbe možno našli a o to viac vás pichajú slová ako ihly, ktoré na vás neľútostne kričí spevák Ondra. Týmto smerom by som na mieste kapely išla, čo sa týka textov, pretože sa naozaj dostanú pod kožu.

Anime Torment si dláždia cestu deathcoru/brutálneho death metalu s prvkami moderny. Naďalej pre mňa najsilnejšie zostávajú melodické technické gitarové linky, ktoré už majú u mňa pri tvorbe Anime Torment svoje miesto a sú pre mňa akýmsi rozpoznávacím znamením, že ide práve o nich. EP je obohatené o nové prvky ako breakdowny a slamove pasáže, ktoré sú zakomponované takmer do každej skladby. Album znie kompaktne a vďaka rozmanitosti, ktorá je v správnej miere namixovaná v jednotlivých skladbách nemáte priestor na nudu. Trochu mi chýbajú basové vyhrávky, ktoré boli vo väčšej miere zastúpené na Afterlife. Je vidieť, že AT sa chcú posúvať ďalej a som celkom zvedavá na akú cestu sa vyberú. Zároveň odporúčam sledovať ich sociálne siete, pokiaľ ste aj vy zvedaví na ich nové EP :).

ANIME TORMENT – „Void Terror“ tracklist

01. Easy Pray
02. Void Terror
03. Lure
04. Witching Hour
05. Veil Of Darkness
06. Midnight Ritual

ANIME TORMENT
Karel Košík – bassán
Michal Nepustil – drums
Jiří Czeller – guitars
Michal Beran – guitars
Ondra Svoboda – vocals

ANIME TORMENT KONTAKTY:
http://www.animetorment.com/
https://www.facebook.com/animetorment/
https://animetorment.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/channel/UCDTOtaqgxHi_xpshIVVLyxg

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj