Newyorské legendy hardcoru vystúpia po prvýkrát na Slovensku

TLAČOVÁ SPRÁVA
Bratislava/Košice, 13.3. 2018

Pokiaľ nedáte dopustiť na newyorskú hardcorovú scénu a uznávate jej nesmrteľných praotcov v podobe kapiel Agnostic Front alebo Sick Of It All, tak určite nevynechajte koncert legendy tohto štýlu v podobe newyorských Cro-Mags. Poprvýkrát vystúpia na Slovensku 26. júna v bratislavskom Randal Clube počas svojho európskeho turné “World Peace Can’t Be Done”.

V osemdesiatych rokoch patrili Cro-Mags k prvým predstaviteľom newyorského hardcoru, ktorý spájal punkovú zbesilosť a údernosť s metalovým zvukom skreslených gitár. Cro-Mags však od začiatku ponúkali niečo navyše – silnú spiritualitu odvodenú od rastafariánstva a ovplyvnenú krišnovstvom, čo viedlo k vzniku špeciálneho subžánru nazývaného aj krišna-core. Kapela na čele s neuroticky pôsobiacim frontmanom Johnom Josephhom ponúkla ľuďom rýchly a agresívny “power hardcore”, ktorý v tom čase pôsobil na ľudí ako zjavenie. Postoj kapely vyjadril sám Joseph v rozhovore pre český portál novinky.cz počas turné v roku 2009: “Naše posolstvo smeruje proti materialistickému životu, nie je politické, ale spirituálne. Naše posolstvo o revolúcii je evolúcia, je to revolúcia vedomia, nie revolúcia, kedy vezmete pušky. Hovorí o zmene vedomia, kedy začneš premýšľať o humanisme na celej planéte.” Nadčasový a kultový album tejto kapely “The Age Of Quarrel” z roku 1986 začal písať históriu NYHC scény a dodnes ho mnohé kapely citujú ako zdroj svojej inšpirácie.

Kapelu založil basgitarista Harley Flanagan, ku ktorému sa pridal spevák John Joseph. Neboli však najlepšími priateľmi a nakoniec sa Joseph s kapelou rozlúčil. Po The Age of Quarrel skupina nahrala album Best Wishes (1989), v ktorom bolo cítiť viac metalového vplyvu, čím si odcudzili mnoho svojich pôvodných fanúšikov. V roku 1992 vydala kapela ďalší album Alpha Omega, na ktorom už opäť spieval Joseph a ktorý prijali len najoddanejší fanúšikovia. Nasledoval Near Death Experience z roku 1993. Po mnohých zmenách a rozpadoch kapelu rozpustili a zdalo sa, že to bolo naposledy. V roku 2000 sa však znovu dali dohromady a vyšli von s albumom Revenge. Ním sa vrátili k svojim hardcorovým koreňom ovplyvneným punk-rockovým pocitom. Následne sa kapela znovu rozpadla. V rozličnom čase dokonca obaja pôvodní členovia Harley a Joseph súčasne viedli dve samostatné verzie Cro-Mags s úplne odlišnými zostavami. V roku 2008 John Joseph začal opäť vystupovať pod rôznymi variáciami pôvodného názvu kapely ako „Cro-Mag Jam“, „Cro-Mags-NYC“, „Age of Quarrel“ alebo „Cro-Mags“. Niekedy bol prítomný iba jeden pôvodný člen, niekedy dvaja alebo traja a niekedy dokonca aj John Joseph a Harley spolu.

Na bratislavskom koncerte ich uvidíte v aktuálnej zostave, ktorú zatiaľ tvoria John Joseph – spev, AJ Novello – gitara a Mackie Jameson – bicie. Spolu s nimi sa na koncerte predstaví aj hardocorové zoskupenie First Blood zo San Franciscam ktorých s Cro-Mags spája nielen rovnaké zmýšľanie, ale aj to, že to boli práve Cro-Mags, s ktorými si kapela strihla svoj prvý koncert. Večer doplní aj legendárna rakúska hardocorová kapela Only Attiude Counts.

O ich momentálnom naladení a rozpoložení sa môžete presvedčiť 26. júna na koncerte v bratislavskom Randale.
Vstupenky v hodnote 18€ kúpite na Predpredaj.sk.
FB Udalosť: https://www.facebook.com/events/215702095659428/

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj