Recenzia – Ellenséges Gombóc – Six, six, six, unwillingly given figs – 2017

Už ste niekedy mali šialenú, alebo len možno podivnú myšlienku, či nápad, ktorý ste sa rozhodli realizovať? Myslím si, že až tak veľa vás, ktorí ste sa ju rozhodli realizovať nebude, ale minimálne sa nájde osem ľudí, ktorí sa jedného dňa stretli a vymysleli Ellenséges Gombóc. Človeka zmätie už samotný názov. Myslíte si, že ide o maďarskú skupinu? Ste na omyle, pretože táto kapela pochádza z Čiech, z mesta Jihlava, alebo ako majú sami napísané – Ji-had-hlava. Názov mi google translator preložil ako – „Nepriateľské knedle“, ale keďže neovládam maďarčinu, nedala by som za to ruku do ohňa. Mne osobne toto pomenovanie evakuovalo nejaký grindcore, alebo dokonca gore-grind, čo som opäť strelila vedľa :). Tým sme sa dostali k otázke, čo vlastne táto skupina hrá?

Tu sa opäť dostávam do úzkych zákutí, pretože sa nedá na túto otázku presvedčivo odpovedať. Asi najlepšie hudbu vystihli samotní tvorcovia, ktorí to avšak zobrali celkom žartovným spôsobom. Vychádzajúc z informácií na stránkach hrajú regresívny banánový metal, rural jazz, groove grind-core, špajzový black metal, glam slam atď. V skratke, je to zmes avantgardy, death metalu, grind-core, jazzu, funky, latino, heavy metalu, ale asi najlepšie by ich štýl mohlo vyjadriť slovo „experimentálny“(metal). Proste tu nájdete zmiešaný poriadny hudobný guláš :).

Album s názvom Six Six Six Unwilligly Given Figs vyšiel v decembri 2017 a ku mne sa zatiaľ dostala len digitálna verzia. O cover sa postaral Milan Mátl a perfektne vystihuje celý album. Nájdete tu 11 skladieb a počúvať o kuchynských drámach budete 29 minút. Na tvorbe tohto diela sa podieľalo pomerne veľa ľudí a nedá mi nespomenúť, že tu hosťuje ako spevák Vein, známy aj z účinkovania v skupine Holotropic. Na albume sa avšak podieľali aj ďalší hosťujúci muzikanti napr.: Gitarista Jakub Hubička (Liquid Space 9) – ktorý dodal sólo do songu „Pickle Mafia“, Radek Vorlíček a Milan Vondrák na dychové nástroje (trumpety, barytonový saxofon) a akordeon, Marek Valentíny (basa), Julie Pádivá (ženské vokály) a Milan Mátl (bící, basa, kytary,doprovodné vokály). Fuh, skončili sme účinkujúcimi. Za všetky brokolice sveta určite stoja slová a vlastne aj samotné názvy skladieb ako Veggie wars, Kitchen drama, John Broccoli“, odrážajú, čo asi môžete čakať. Hoci slová môžete sledovať napríklad aj v klipoch na kanály Youtube, je trochu škoda, že nie je printová verzia, kde by sa dali texty hocikedy vytiahnuť a čítať. Tu je aj jedna z mojich mála výčitiek, nakoľko spev nie je vždy úplne dokonale rozumieť a tým pádom by sa texty pri ruke aj zišli. V každom prípade väčšina textov asi vyrobí úsmev na tvári snáď každému.

Tento projekt je teda príznačný veľkou dávkou humoru, až paródie. Čo sa týka hudobnej náplne, niektoré skladby sa zdajú spočiatku monotónne (napr. Mayo, ak nerátam úvodný český ), no práve vsuvky iných nástrojov príjemne obohacujú celý tento ansámbel. V Cabin restaurant, ktorý začína ako paródia na death metal a pokračuje v strednej časti do jazzových prvkov sa vyberáme aj na Slovensko, keďže sa tu okrem iného spomína napríklad aj borovička. V skladbe Avocado Clan zažijete niečo ako hip-hop s metalom, ktorý plynulo prechádza až do death coru a čistého spevu. Celkovo je vokálny prejav Veina v tomto projekte obdivuhodný. Strieda polohy od hlbokého growlu, cez death core, hrdelné škreky, až po čisté spevy. Naozaj netuším, čo bolo prvotnou inšpiráciou k stvoreniu tejto hudby, ale výsledok je naozaj zaujímavý. S takýmto jasným konceptuálnym, ale zároveň mierne chaotickým projektom nikto dávno neprišiel. Už len za to množstvo nápadov, ktoré v tejto hudbe nájdete naskladané sa oplatí o nahrávku zavadiť.

Mám v súvislosti s touto kapelou, resp. projektom aj pár otázok, na ktoré by mi mohli odpovedať snáď len oni sami. Je to len jednorazový štúdiový projekt? Ak áno, určite stojí za to ho podporiť, nech len tak nezapadne prachom minulosti. S tým vlastne súvisí aj moja ďalšia otázka, či je reálne pokračovať v nastolenej téme jedla a metalu? Hoci rôznych receptov, alebo príbehov o jedle, ktoré by sa dali zhudobniť je ako hviezdičiek v reštauráciách, predsa len, po čase môže zovšednieť. Nech už bude ďalšie smerovanie tohto náhodného zoskupenia akékoľvek, verím, že nás dokážu prekvapiť, pretože ho tvoria ľudia s výbornými nápadmi.

Hodnotenie: 9/10

Vydavateľstvo: United Cowdom
Producent: United Cowdom
Mix: UCd / M2 Recording Studio
Mastering: M2 Recording Studio
Album art: Milan Mátl

Tracklist:
1. „Köksmassakre – Kitchen Massacre“
2. „Okurková Mafie – Pickle Mafia“
3. „John Broccoli“
4. „Cavolo cannibalistico – Cannibalistic Cabbage“
5. „Drame de cuisine – Kitchen Drama“
6. „Erwinia carotovora“
7. „ Вегги-войны – Veggie Wars“
8. „蛋黄酱 (Dànhuáng jiàng) – Mayo“
9. „Cabină Restaurant – Cabin Restaurant“
10. „Kartofl Morningstar“
11. „Avocado Clan“

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj