Recenzia – Gloom – Catharsis – Metal Age – 2017

Kapela Gloom bola pre mňa ešte donedávna úplne neznámy pojem. Existuje už od roku 2001, posledný album s názvom „Nostalgia“ im vyšiel v roku 2006 a zrazu sa po skupine zľahla zem. O 11 rokov neskoršie (2017) sa náhle objavuje v plnej sile so svojou novinkou Catharsis. Prečo tu spomínam krátku históriu? Aj z toho dôvodu, že predošlý album, mimochodom tiež úspešný, sa ku mne nedostal, nemohla som ho porovnať a tým pádom som do Catharsis išla bez predsudkov. Priznám sa, že gothic metal patrí v mojom hudobnom zameraní skôr ku okrajovým žánrom. O to viac potom poteší, ak sa objaví niečo zaujímavé a tým veru kapela Gloom je, pretože ma doslova prekvapila.

Album tvorí osem skladieb, ktoré vás na viac ako pol hodinu uvrhnú do sveta smútku, lásky, nádeje, nesplnených želaní, sklamania, očisty (catharsis) a nakoniec aj do epického konca. Práve posledný spomínaný aspekt sa mi na albume tiež páči, pretože pri mnohých dielach mi chýba práve ukončenie, posledná kapitola, často zostávajú „hudobné príbehy“ useknuté. Album sa nahrával v štúdiu UMPAX a z tejto stránky nie je čo vytknúť, ide o výborný zvuk.

Pamätáte sa určite na slávnych HIM alebo 69Eyes. Dúfam, že sa na mňa nikto neurazí, keď tieto veličiny prirovnám práve ku Gloom. Myslím, že by bez hanby mohli ťahať šnúru práve s týmito kapelami. Tak ako pri vyššie uvádzaných kapelách, aj Gloom pracuje s čistými vokálmi vo všetkých skladbách. Vokalistovi Martinovi Pazderovi skladám všetky klobúky. Tento typ spevu je pomerne náročný a myslím si, že ju zvládol naozaj dobre. Oceňujem aj farbu hlasu, aj výbornú prácu so zrozumiteľnosťou. Do textov som sa spočiatku ani nepozrela, nakoľko je všetko rozumieť. Spev tvorí dominantu hudby, no k slovu sa dostávajú samozrejme i nástroje, napríklad vhodne zakomponované klávesy. V niektorých skladbách, napr. „Lillyann“ sa objavuje aj ženský vokál Natálie Bučkovej, ktorý však pôsobí nemastno-neslano, v kontraste s dovolím si tvrdiť, originálnym hlasom speváka. Hoci klávesy mi v mnohých skupinách pripadajú skôr zbytočné a rušivé, u Gloom je to naopak. Ako som už písala vyššie, sú do skladieb vhodne zasadené. Väčšina skladieb sa ťahá v stredných tempách, no nachádzajú sa tu aj pomalé lyrické skladby, ako napr. „Catharsis“, či „The last chapter“. Celý album má veľkú dávku melodiky, niektoré melódie jednoducho zaryjú do hlavy.

Hoci hudobne nejde o prevrat, myslím, že to nevadí, práve naopak, takto to má byť! Hudobne podľa môjho názoru ide o vyspelé dielo, ktoré má v sebe originalitu a atmosféru.

Vysoko musím ohodnotiť aj grafické spracovanie. Titulný cover vystihuje náladu albumu. Vo vnútri nájdete texty ku všetkým skladbám. Na predposlednej strane sú všetky potrebné informácie ohľadom kapely, nahrávacieho štúdia, informácii ku textom, kontakty na kapelu atď. Na zadnej strane je fotka celej kapely, ešte bez Barbory Petrášovej, ktorá hrá v skupine na klávesy. Čo dodať na záver?
Novinka má hlavu a pätu, čakanie na tento album určite stálo za to. Na našej prevažne death/grind/black metalovej scéne, sú Gloom skvelým osviežením. Som veľmi zvedavá na live prevedenie. Ak si teda na po večeri chcete zažiť trochu hudobnej romantiky, tento album vám určite odporúčam.

Hodnotenie 9/10

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj