RAMCHAT už nebudú otroci!

Ramchat zverejnili prvú pieseň z nového nahrávania u Rolanda Grapowa.

„Po nahrávaní predchádzajúceho albumu Atrana sme vedeli, do čoho ideme. Rolandov štýl práce je veľmi precízny, je profík. Pri záverečnom mixovaní sme síce zmenou zvuku gitár úplne prekopali základný sound, ale viedlo to k väčšej zreteľnosti piesne. Roland sa zlepšil aj v mastrovaní, nahrávka oveľa viac „dýcha“ a pritom je slušne „natlačená“,“ vyjadril sa gitarista Pavel „Hirax“ Baričák.

Niektoré slová piesne sú expresívne: Narodili sme sa ako Slovani, nikdy už nebudeme poddaní, koniec ovciam, to radšej barani, kto svoje ctí, toho svet nehaní. Ako to teda je, chce Hirax burcovať k národnej hrdosti?

„Som šťastný, že som sa narodil ako Slovák. Milujem túto krajinu, prírodu, ľudí. Nadobúdam však dojem, že keď teraz človek vyjadrí svoju lásku k vlasti, okamžite je označený za neonacionalistu, či nebodaj fašistu. Pomaličky začínam mať strach, že štát zakáže aj náš dvojkríž, lebo sa stal populárny u fašistov… Mali by sme si ako Slováci uvedomiť svoju vlastnú cenu, lebo následkom neváženia si samých seba je presne to, čo sa deje teraz – sme zastrašovaní „vlastnými z prvých radov“. Povedať „nie“, keď bude nejakému národu niečo škodiť, nie je žiadnym hriechom. No my akoby sme to nevedeli a ak niekto nájde odvahu, tak spôsobom najväčšieho hulváta… Avšak rovnako ako sa teším z našej identity a darov, tak aj rešpektujem nadania iných národov a rás. Prozreteľnosť chce jedno – aby sme našli mier a cesty komunikácie bez rozdielu farby pleti, jazyka, etnika, miesta narodenia, náboženstva… Preto aj tieto skúšky cez prisťahovalcov, bujnejúci škodlivý rasizmus a fašizmus, rastúce spoločenské napätie. Nevykročením na chodník pochopenia a tolerancie budeme uvoľňovať priestor silnejúcim vplyvom extrémnych a radikálnych hnutí. Preto sa modlím, aby ľudia nezabudli na následky druhej svetovej vojny, veď to bolo z pohľadu dejín včera,“ vyslovil sa autor textu Už nebudeme otroci Hirax.

A ako vznikol samotný videoklip k piesni? Veľmi jednoducho – Hirax zobral cez najväčšie mrazy v januári kameru a vyšiel na Suchý vrch, nachádzajúci sa v Malej Fatre v jeho milovanom Turci. „Bol to celkom nápek, lebo zo strany od Kľačanskej Magury bola prvá tretina záverečného strmého stúpania zľadovatelá. Mal som však mačky a palice a novembrové kráčanie okolo Annapúrn v Nepále ma celkom slušne vyškolilo. Takže som prežil a klip je na svete,“ prezradil vysmiaty Hirax.Najbližšie koncerty RAMCHAT:

25. 02. Sereď, Fleshparty 23
https://www.facebook.com/events/1853091168242782/
11.03. Vrútky, Inferno Fest v Mlyne
https://www.facebook.com/events/2255761801314919/
31. 03. Bratislava, British Rock Star
https://www.facebook.com/events/1306458946110972/
01. 04.Tábor, Žižkuv vraždíci palcát, Milenium (Cz)
http://zizka.fob.cz/
https://www.facebook.com/zizkafest/

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj