Rozhovor – FEEBLE MINDED – Když jsme začínali, byla to zlatá doba, death metal byl underground se vším všudy!

9323_fmfotoV roku 1996 sa v meste Rokycany začala písať death metalová história kapely Feeble Minded. Týmto rokom uplynulo 20 rokov od založenia a tak niet divu, že úvod bude trochu dlhší ako by možno niekto čakal. Považujem ho však za dôležitý a v rámci poznávania tejto kapely. FEEBLE MINDED sa ohlasuje so svojim prvým svojim počinom v roku 1998, kedy nahrali kazetu MEANWHILE WE’RE ALIVE. Skupina sa rýchlo adaptovala a už v roku 1999 majú odohraných slušne veľa koncertov aj so známejšími kapelami. V tom istom roku sa pridáva ku skupine gitarista Erik a vychádza aj prvé promo – CML-5 s piatimi piesňami nahratými doma. Osobité death skladby s občasnými grindovými výjazdami umožňujú kapele viac príležitostí ku koncertovaniu na mnohých akciách. Dostávajú sa do povedomia čoraz širšiemu spektru poslucháčov. Počas novembra v roku 2000 vznikla nahrávka HATE FEELING, ktorá vyšla v roku 2001 ako split CD s LIMITS OF NESCIENT. O vydanie sa postaral label GRODHAISN Productions spoločne s COPREMESIS Rec. Nasleduje pre kapelu produktívne obdobie koncertov, no zároveň aj odchod gitaristu Erika. Rok 2003 bol v znamení CD MY ANOREXIA, ktoré vyšlo opäť na GRODHAISN Prods. Je to prvá nahrávka so živým bubeníkom (6 skladieb nahral Lille z nemeckých DEFEATED SANITY, zvyšnú nový člen David). Feeble Minded získavajú za CD samé pozitívne ohlasy. K ďalším zmenám došlo koncom roku 2004, kedy sa vracia Erik na post druhého gitaristu a spolu s ním prichádza bubeník Wena. V roku 2005 Erik pre zmenu odchádza. Prichádza rok 2009 a s ním album PERNICIOUS INTERGROWTH no a skúste si zatipovať u akého vydavateľstva. Správne, kapelu opäť zastrešili- GRODHAISN Prods. Kolotoč sa spúšťa odznova – koncerty, podpora nového albumu a to všetko sprevádzané dobrými ohlasmi. Po určitom období sa sa zdá, ako keby zrazu kapela zmizla bez stopy. Po dlhých šiestich rokoch sa však zrazu na konci minulého roku ohlásila v plnej sile, v pozmenenej zostave a s novým albumom – THE PERFECT SUICIDAL ACT. Menšia hybernácia kapely teda určite nebola na škodu! Nemohli sme si preto nechať ujsť príležitosť na rozhovor, ktorý uverejňujeme zároveň v deň ich oficiálneho krstu najnovšieho albumu – The Perfect Suicidal Act. Na rozhovor sa podujal spevák Honzig, za čo mu patrí vďaka, pretože nie je ani zďaleka krátky, takže poďme na to:

Úvodné otázky sa budú týkať hlavne Vášho nového albumu. Na konci minulého roku ste vydali album „The Perfect Suicial Act“, ktorý je ukážkou nekompromisného death metalu s dôrazom aj na technickú stránku. Váš predchádzajúci full-lenght album nazvaný „Pernicious Intergrowth” ste vydali pred šiestimi rokmi. Predpokladám, že podobnú otázku ste dostali už niekoľko krát, no radi by sme sa dozvedeli, aké boli príčiny dlhšej odmlky? Bola to tvorivá pauza, personálne zmeny, či niečo celkom iné?

Zdravím! Okusili jsme od všeho trochu. Během posledních šesti let prošlo našimi řadami několik kytaristů a baskytaristů, došlo na změny v komponování skladeb a tím i k revidování songů pro v té době ještě nevydané album. K tomu se v osobním životě nás všech ledacos změnilo, tak jsme s vydáním čekali na okamžik, kdy se na nahrávku budeme moci plně soustředit.

Aké sú zatiaľ ohlasy na Váš nový album? Máte ohlasy aj od fanúšikov zo zahraničia?

Dá se říct, že máme ohlasy zejména ze zahraničí. Zatím pouze pozitivní, až se sami divíme :-)

Predpokladám, že nasledujúcu otázku ste už tiež dostali. Ešte som sa myslím nestretla s kombináciou ako u vás. Album ste vydali u NICE TO EAT YOU a u japonských Amputated Vein Records. Propagujú vás Japonci a zároveň aj Česi? Máte nejakú dohodu s oboma vydavateľstvami? Kto sa na čom pri vydaní albumu podieľal?

Naopak, v současné době to je standardní spolupráce mezi NTEY a Amputated Veins Records. Detaily této spolupráce nám nejsou známy, ale předpokládám, že je na úrovni distribuce, případně lokální promotion.

V nasledujúcich otázkach sa pristavím ešte v krátkosti pri vizuále a textoch na vašom novom albume. Texty sú písané v angličtine, podieľate sa na nich všetci spoločne alebo len niekto z kapely? Vznikajú texty súčasne s hudbou, alebo ich dorábate až po vzniku piesne?

Texty píšu jen já a pořadí tvorby je různé. Někdy je dříve hotová hudba, jindy texty a vybírá se, jestli se do konkrétní skladby hodí, případně se použije později jinam.

Obal albumu na mňa pôsobí zaujímavo, pretože mám pocit, že každý si k nemu môže nájsť inú interpretáciu. Z opisu na zadnej strane CD mi však nie je úplne jasne, kto ho vlastne robil a ako vznikol?

Jsem rád, že se ti obal líbí. Tvá interpretace je správná. Obal má působit emotivně a je na každém, jestli si v něm najde prázdnotu, beznaděj, otázky odkud a kam jdeme, před čím stojíme,… Motiv alba vznikl spojením dvou fotografií a manipulací v počítači k dotvoření nálady. Po tom, co nám dohodnutý kreslíř pořád posouval termín a náhradní malíř měl bohužel po týdnu práce hotový jen koncept, bylo třeba udělat booklet za den. A protože jsme už neměli, kam sáhnout, postaral jsem se o to osobně. Za jednu noc byl tedy hlavní motiv a přes den se dodělal zbytek bookletu. Nejdelší dobu trvalo najít vhodné fotografie s autorskými právy umožňujícími další úpravy a šíření.

9323_fullS odstupom času určite vidíte rozdiely medzi „The Perfect Suicial Act „ a „Pernicious Intergrowth“. V čom ste sa podľa vás pohli ďalej? Kde vidíte najväčšie odlišnosti? Je niečo čo by ste už teraz neurobili? Myslíte si, že ešte máte rezervy a môžete sa posúvať ďalej aj v budúcnosti?

Rovin, kde nastaly změny, je více. Určitě hlavním rozdílem je sestava, ve které jsou nahrávky pořízené. Souvisejícím rozdílem je způsob, jak nové skladby nyní vznikají a jak se s nimi dále pracuje. Dříve přinesl Pavel novou skladbu jako jednu kytarovou linku a ostatní si do toho vymysleli své party. To se secvičilo a po té se se skladbou málokdy dále pracovalo. Nyní si Pavel s Adamem udělají dvě kytary, navzájem si je upravují a větší roli hraje vyznění celé skladby. Co se týká „Pernicious Intergrowth“, rozhodně bychom se znovu nenechali zatlačit do situace, kdy mix není dobře udělaný a my už máme termín pro poslání nahrávky, tak ji necháme být bez dozoru a na samotném zvukaři. To je věc, ze které se dá poučit. Zbytek není třeba ideální, ale je to vývoj a do budoucna to nehraje žádnou roli, jen bychom se tu bavili na úrovni: „Co kdyby…“.

Na novom albume „The Perfect Suicial Act“ je cítiť energiu, agresiu a brutálnosť blízku starej americkej death metalovej školy. Majú aj jednotliví členovia kapely blízko k tomuto štýlu? Aké kapely vás ovplyvňujú?

Tak to díky za tento postřeh. Jestli myslíš starou americkou death metalovou školou MORBID ANGEL, SUFFOCATION, GORGUTS, IMMOLATION a podobné, pak jde o naše oblíbené kapely. Na druhou stranu od těchto kapel preferujeme spíše novější alba. Společně se shodneme asi jen na ORIGIN, VENGEFUL, SEVERE TORTURE, VISCERAL BLEEDING, DECREPIT BIRTH,…

U kapiel, ktoré sú dlhšie na scéne sa občasne stretávam s experimentovaním a s odklonom od pôvodného štýlu. Uvažovali ste niekedy aj vy o niečom takomto alebo máte jasne vytýčenú cestu a death metal je pre vás jasná cesta?

Jednoduchá otázka a těžko na ní odpovědět. Nikdy jsme o tomto nepřemýšleli. Nevybíráme si styl. Snažíme se hrát to, co nás baví. Ani si neříkáme, další věc bude jak tato od té a té kapely nebo ve stylu tamté… Tak to u nás nefunguje.

Album budete krstiť až 2. apríla tento rok na domácej pôde – v Rokycanoch. Prezradíte nám bližšie informácie ku koncertu? Bude súčasťou krstu aj niečo špeciálne, na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?

Na koncertě představíme náš aktuální merchandise, zahrajeme průřez naší tvorbou od roku 2003 po boku kapel HEAVING EARTH a CUTTERED FLESH. Obvykle má náš live set zhruba 30 minut. Na tuto akci máme připravený o polovinu delší set, během kterého si ani na chvíli neoddychnou. Vzhledem k tomu, že mají dorazit naši věrní fanoušci a někteří další z různých období naší tvorby, půjde o akci s přátelskou atmosférou a co chtít víc…?


Ako bude v súčasnosti vyzerať váš koncert? Budete hrať aj staršie veci alebo sa teraz primárne budete zameriavať na prezentáciu nového materiálu?

Na to jsem částečně odpověděl v předchozím bodě. Jen doplním, že na koncertě odehrajeme vlastně celé album THE PERFECT SUICIDAL ACT kromě věci ISOLATION IN THE CROWD. K tomu přidáme největší pecky z PERNICIOUS INTERGROWTH a MY ANOREXIA.

Nakoľko ste kapela, ktorá začínala v zlatej ére death metalu v bývalom Československu, určite vnímate nejaké rozdiely. Ako ste sa dívali na death metalovú hudbu a scénu v Československu v začiatkoch a ako to vnímate dnes? Bola na začiatku nejaká vízia, ktorú ste sa snažili naplniť? Ak áno, podarilo sa Vám zostať pri pôvodných zámeroch alebo sa časom všetko zmenilo? Ako to celé vnímate s odstupom času?

Máš pravdu, když jsme začínali, byla to zlatá doba. Scéna fungovala jinak, death metal byl underground se vším všudy. Máme spousty vzpomínek z cest na akce, z akcí samotných, na lidi, které jsme viděli jednou v životě a nikdy na ně nezapomeneme (myšleno v dobrém i zlém). Bohužel, jsme se v té době teprve seznamovali s nástroji a na to, abychom se stali rychle dobrou death metalovou kapelou, jsme neměli. Jediná vize, kterou jsme s FEEBLE MINDED měli, byla nehrát jako většina – hledat vlastní cestu. Zejména v počátku je jednodušší následovat vzor. Kapela se tak může snadněji vyhoupnout ze dna na jakousi úroveň, na které je už okolím vnímána pozitivně. My se vydali jinudy, tak jsme si museli počkat.
9323_full II
V zostave Feeble Minded figuruje Tomáš Halama na bass gitare, a zároveň Pavel Šatra na gitare. Obidvaja pôsobia aj v Heaving Earth, len v opačnom zložení nástrojov. Heaving Earth so svojim posledným albumom zaujal popredné priečky u kritikov, myslím, že sa HE stal známym pojmom aj v zahraničí. Ako je to s Feeble Minded? Máte podobné ambície?

HEAVING EARTH jsou již skutečně pojmem v zahraničí a účastní se prestižních festivalů. Pro zajímavost je též cena Anděl v kategorii hard’n’heavy, kterou čerstvě obdrželi. Zatím jsem se s kluky neviděl, tak jim k tomu gratuluji prostřednictvím MetalExpress.sk. Nemohu mluvit za FM jako celek, pouze za sebe. Moje ambice jsou nulové. To nemění nic na faktu, že se snažím přistupovat k mému působení ve FM aktivně. Prostě jen od života nic neočekávám a jsem rád, když občas něco pozitivního přijde. Možná by se za společný cíl dalo považovat dvoutýdenní evropské turné.

Aké máte koncertné plány na rok 2016? Minulý rok mali Heaving Earth mini tour po Slovensku. Nechystáte podobné tour aj s kapelou Feeble Minded, poprípade rovno aj s Heaving Earth? Určite by sme vás radi videli.

Momentálně jsme se pustili opět do koncertování, abychom podpořili aktuální album. Hrajeme jednotlivé akce a žádné tour jsme nezorganizovali. Ještě na to sedneme a něco dáme dohromady. S kým ještě jasné není, ale tipy máme.
Ako je to s openair festivalmi, či už domácimi alebo zahraničnými? Bude vás možné ešte tento rok na niektorom z nich vidieť?
Něco ze „středních“ festivalů máme rozjednáno, ale žádný není potvrzený.

Mnoho kapiel v dnešnej dobe točí k svojim piesňam klipy. Ako je to s vami? Ste v tomto ohľade konzervatívni alebo máte plány aj s takýmto spôsobom propagácie kapely?

Je pravdou, že poslední klip jsme natočili v roce 2006. I proto klip k jedné z věcí na THE PERFECT SUICIDAL ACT bude. Zatím jsme ale stále ve fázi příprav. Nemá to u nás prioritu a tak k tomu i přistupujeme.

Čo si myslíte o súčasných spôsoboch propagácie kapiel prostredníctvom sociálnych sieti? Mnohé skupiny totiž v posledných rokoch úplne zanechali klasické webové stránky, iné ich považujú stále za dôležite.

Sám dělám weby firmám a různým organizacím a nemám v tomto ohledu jasno a proto vytvoření webu FM mi trvá nejdéle ze všech, i když je paradoxně tím nejjednodušším. Oba postoje jsou zdůvodnitelné. Vlastní doména je pro kapelu potřeba už jen kvůli emailu. I kdyby web nechtěla, pak se pořád hodí pro přesměrování na některou ze sociálních sítí. Momentálně vidím jako nejvhodnější kompromis, kdy web obsahuje jen základní údaje o kapele a rozcestník na profily sociálních sítí. Může ještě obsahovat propojení třeba s facebookem, kdy článek publikovaný na webu se automaticky vloží na timeline a nebo naopak.

Na záver mám v obľube obligátnu otázku, ktorá by podľa mňa nemala chýbať v žiadnom rozhovore. Aké máte plány do budúcnosti? Dočkáme sa ďalšieho CD opäť až o 6 rokov? :)

K dnešnímu dni máme připravené tři nové songy pro následovníka THE PERFECT SUICIDAL ACT. Pokud to půjde takhle dál, bude materiál na nové album kompletní během příštího roku. Nechci ale působit jako optimista, tak raději počítej s těmi šesti lety a když to vyjde, tak budeš mile překvapená dříve:-)

Za MetalExpress vám ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov!!! Máte niečo na srdci, čo by ste radi odkázali našim čitateľom?

Děkujeme za prostor, který nám věnuješ k naší propagaci. Děkujeme všem, co tento rozhovor četli a poslechli si naše aktuální album. Mějte se a podporujte CZ & SK death metal!

Užitočné odkazy:
https://www.facebook.com/FEEBLE-MINDED-78009584944/?fref=ts
http://bandzone.cz/feebleminded

Fotografie použité v článku sú prebraté priamo z FB stránky kapely.

Autor: Mrtvolka

Zdieľaj