Report – BILLY IDOL, 20. 06. 2014, BRATISLAVA, Aegon Arena NTC

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa úvod tohto reportu, myslím, môžeme pochváliť a poďakovať domácej agentúre XL Promotion, že na Slovensko ťahá legendy aj z rockových vôd. Najmä, keď ich šéf je vraj hlavne obrovský fanda DEPECHE MODE. Ale o tom potom… Prichádza k nám kapela, ktorá v 80. rokoch dobýjala všetky hitparády sveta a MTV si ich špeciálne bookovala, aby „pre nich“ točili klipy. BILLY IDOL, dámy a páni!

Dňa 20. 06. 2014 sa tak ocitáme pred Aegon Arenou NTC. Áno, to Národné tenisové centrum, ktoré poznáte z TV zápasov slovenských tenisových hviezd. Však pred vstupnou halou nás aj privítali extra-veľké fotky celej FedCupovej výpravy, na čele s Dominikou Cibulkovou. Po prevzatí akre, kde v press zóne stretávame aj známe tváre ako Peter Bielik (moderátor TA3, dnes fotograf), mierime rovno „na státie“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABILLY IDOL tu nemajú žiaden support, tak to krátko po 20:00 odpaľujú sami – skladbou „Postcards From The Past“. Už po nej sa do obehu dostávajú aj známejšie veci, napr. „Cradle Of Love“ či „Flesh For Fantasy“, a keď už sme na túto tému začali, rovno zájdem do detailov setlistu. Ten nebol zostavený z prierezu celej tvorby; väčšinu síce tvorili staré osvedčené klasiky 80. rokov (nechýba samozrejme „Rebel Yell“, „White Wedding“ alebo balada „Eyes Without A Face“, ani krásna akustická verzia „Sweet Sixteen“), pár vecí ešte z Billyho éry GENERATION X („Dancing With Myself“, „Ready Steady Go“), ale objavilo sa i pár noviniek, ktoré publikum moc nenakoplo.
Apropo, publikum: dovolím si tvrdiť, že vekovo od cca 12 do cca 50+ a to sme zaznamenali aj rodičov s ďeťmi.

Samotné pódiové prevedenie je milým prekvapením: Billy, dnes 58-ročný, vyzerá na svoj vek výborne a je vidieť, že pravidelne posilňuje. Svoje staré hity nedokázal odspievať na 100%, ale aj tak spokojnosť s jeho výkonom. (Pre istotu mu s vokálmi vypomáhali rhythm gitarista a basák.)
Najväčšiu radosť nám však spôsobil lead gitarista Steve Stevens s jeho večne bordeloidným účesom. Precízna hra obohatená o krkolomné pódiové kúsky, ako keď si gitaru počas hrania zdvihol za hlavu, to naozaj stálo za to.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPáni sa samozrejme pohybovali po celej dĺžke stejdžu, sám Billy sa pár krát postavil aj na podstavce medzi divákmi a pódiom, ba v jednej skladbe im dokonca popodával ruky! Spomenul tiež krásu tunajších žien, ktoré ich očarili počas ich včerajšieho Day Off, keď zrejme nakukli do ulíc Bratislavy a veľmi sympatické bolo aj neustále prihováranie/vykrikovanie „Bratislava! / Slovakia!“. Tým dokonca prekrstil značnú časť textu klasickej DOORS-ovky „L.A. Woman“. Tých coverov sa BILLY IDOL inak neboja, ďalšou prerábkou (už sme spomenuli veci od GENERATION X) je aj tradičná lajfka „Mony Mony“, ktorá dnes bola hraná ako posledná skladba prídavkovej časti a tým pádom celého koncertu. Fanúšikovia dostali delikátnu porciu cca 110 minút setu a mohli ísť domov v absolútnej spokojnosti.

Myslím, že na záver to môžeme formou tradičnou:

PLUSY
– úžasný Steve Stevens a jeho gitarová technika, vrátane samostatných sól v prostrednej časti koncertu
– vzhľadom na vek hlavného protagonistu = veľmi kvalitná performance, príhovory, atď.
MÍNUSY
– chýbala akákoľvek projekcia
– nedostatok tej pomyselnej striekajúcej šťavy

text: Marek „Fajo“ Mephisto
foto: Michal Roháč

Autor: admin

Zdieľaj