Keď mi bandcamp odporučil kapelu Hecatoncheir, bolo to pre mňa celkom prekvapenie. Sludge, black, death ako niekde z Oregonu, čomu zodpovedalo aj vydavateľstvo, ktoré má sídlo v tomto zaujímavom štáte. Dokonca som si chvíľu myslel, či to nie je chyba. Ale keď som videl zostavu, hneď mi to bolo jasnejšie. Veď sú to známe mená, Old Tomb som predsa recenzoval… (Heir to the Cosmic Throne, Phantom Hour).
Neviem, či sa dá takýto neprístupný a vo svojej podstate odpudivý žáner nazvať populárnym, ale v zámorí sa na extrémnu muzika pozerá takýmto spôsobom relatívne veľa kapiel. U nás mi zatiaľ chýbal spolok, ktorý by sa do toho poriadne a bez úkrokov k tradičnejším formám poriadne oprel. Ale teraz tu sú Hecatoncheir! V zostave Andrej Lencsés (basa, vokál), Alexander Turček (bicie) a Matej Takáč (gitara, vokál). Mená spojené s kapelami ako Old Tomb, Alea Iacta Est alebo We Still Here.
Žiadne demo, žiadne EP, žiadne ochutnávky. Rovno radový album s pekným názvom Nightmare Utopia. Až sa divím, že ešte nebol v minulosti použitý. Aspoň teda metalové archívy o tom nevedia.
Album otvára skladba Dreamless, najprv black metalový vír, ktorý sa postupne spomalí, nastúpia industriálne elementy, až sa nakoniec rozvinie do sludge sekania a bahnitej atmosféry. Industriálne hluková je aj prvá časť titulnej skladby. Druhú otvára doomové riffovanie a pomalé tempo vydrží až do konca. Občas sa síce slušne zrýchli, ale o to viac vynikne pomalé trápenie. Veľký dôraz je kladený na rytmiku skladby, ktorá je obzvlášť premenlivá a pestrá.
Efekty striedania drtivých rýchlejších a pomalých pokojnejších častí, prípadne rýchlych bicích a pomalej gitary sú hojne využité. Vplyv temného death metalu sa najviac prejaví v piatej The Crowning Horror, kde sa objaví dokonca celkom chytľavý refrén. Skladba Madness of the Stars je verná svojmu menu. Disonantný vesmírny doom vyplní každý priestor vašej mysle a zmení ju na nekonečný priestor plný kozmického šialenstva. Zjemnenie (najmä zvukové) prichádza na záver – The Watcher, the Witness. Ale atmosféra zostáva apokalyptická.
Zvukovo je nahrávka perfektne ošetrená a spĺňa najvyššie súčasné štandardy pre daný žáner. Obal urobil Dávid Glomba (Teitan Arts) a k nahrávke sa veľmi hodí. Pochvalu si zaslúžia aj zaujímavé texty a krátke príbehy ku každej skladbe. Okrem hudobného zážitku máte aj vizuálny a čitateľský. Zaujalo ma, že na konečnom umeleckom diele sa podieľali ľudia s celého sveta: kapela slovenská, vydavateľstvo zo Štátov, slovenský umelec vytvoril obal. Logo a vzhľad Venezuelčan Angel Carvallo, mix a mastering Talian Gabriele Gramaglia. Svet je v dnešnej dobe malý. Mimochodom, album vyšiel ako CD pod spomínanými Total Dissonance Worship, ale aj ako kazetové vydanie pod vydavateľstvom Jablká ďaleko od stromu.
Hecatoncheir vytvorili nebezpečne príťažlivú nočnú moru plnú riffov a ťažko uchopiteľnej temnoty. Kozmický horor na striebornom kotúči (alebo magnetickej páske), kozmický horor vo vašej hlave. Ťažké sny a objavovanie netušených dimenzií. To je Nightmare Utopia. 29. február je zvláštny deň – možno aj preto vtedy vyšiel tento album.
Kontakt:
https://hecatoncheir-sk.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/hecatoncheir_band/
https://www.facebook.com/Hecatoncheir.sk/