Po troch rozhovoroch s hudobníkmi z východného Slovenska sa teraz opäť vyberieme na západ a predstavíme vám Andreja Lencsésa, ktorý momentálne pôsobí až v štyroch kapelách na rôznych nástrojoch. Viac sa však už dozviete v samotnom rozhovore, za ktorý Andrejovi veľmi ďakujem :).
V ktorej kapele si začal a kedy prišiel zlom, keď si si povedal, že sa z poslucháča premeníš na hudobníka? Hráš v tejto skupine dodnes, alebo to je už len história?
Prvú kapelu som založil v roku 2009, bolo to tesne po strednej škole. Volala sa Worver, hrali sme Švédskom inšpirovaný melodický death metal a v roku 2011 sme vydali EP “Alone in the Dark“. Kapela je dnes už len história, bohužiaľ ani nikto zo zakladajúcich členov sa už hudbe aktívne nevenuje, ale časom v kapele hral napríklad Matej Takáč (Hecatoncheir, Damato, ex-Old Tomb), alebo Denis Marák (We Still Here), teda ľudia s ktorými hrám a tvorím dodnes. Boli to samozrejme klasické začiatky, kedy sme toho moc o hudbe a scéne nevedeli, ale boli to dobré skúsenosti a zážitky. Ten zlom prichádzal asi postupne. Stále sa považujem za poslucháča a fanúšika, a som rád, že môžem niečím do hudby aj prispievať.
V koľkých kapelách momentálne pôsobíš? Aký štýl v nich hráš?
Momentálne hrám v štyroch kapelách – Old Tomb, Hecatoncheir, Ohen a We Still Here. Žánrovo je to celkom pestré – od doomu cez death metal, black metal, až k nejakému modernejšiemu metalcoru.
Koľko máš doma nástrojov a ktorý je tvoj primárny nástroj? Stalo sa ti, že si začal hrať napr. na bicie, ale nakoniec sa tvojim primárnym nástrojom stala gitara?
Nástrojov mám asi toľko ako každý hudobník – viac ako treba :), ale nakoľko hrám v rôznych kapelách, rôzne žánre, tak si to aspoň viem ospravedlniť potrebou iného ladenia, zvuku a podobne :D. Aktuálne rátam štyri basy rozdelené medzi Hecatoncheir a Ohen, dve gitary na Old Tomb a ďalších päť gitár, ktoré sú buď v skúšobni pre prípad náhlej skúšky, alebo doma na skúšanie nových vecí, iných ladení, jednoducho len tak na hranie. Primárnym nástrojom by som asi nazval LTD EC-256, to je gitara, ktorá už prešla rôznymi modifikáciami a už sa jej asi nikdy nezbavím. Na bicie som nikdy nehral, ale začal som na gitare, potom som prešiel na basu, aj kvôli tomu, že to bolo pre mňa jednoduchšie, aj kvôli tomu, že basákov bolo menej, a potom neskôr som sa zase vrátil ku gitare. Teraz je to asi tak pol na pol, aj keď vo viacerých kapelách hrám na base.
Máš doma/v skúšobni ešte svoj prvý nástroj? Aká je to značka a aká sa k nemu viaže história?
Mojím prvým nástrojom bola španielka značky Stagg, na ktorej som toho ale moc nenahral. Asi o pol roka na to som dostal prvú elektrickú gitaru, malej maďarskej značky Vorson, ktorá robí lacnejšie entry-level nástroje. Keďže som ľavák, tak som v tej dobe ešte nemal veľa možností pri výbere začiatočníckeho nástroja, mohol som mať buď čierny Stratocaster s bielym pickguardom alebo čierny Superstrat :). Som rád, že toto sa za tie roky zlepšilo. Ani jeden z týchto nástrojov už nemám, španielku som dal kamoške, ktorá sa chcela učiť hrať na gitare, Vorson sa stratil niekde pri sťahovaní.
Máš backround aj na ZUŠ alebo si samouk? Mal si v minulosti aj nejakého mentora, alebo učiteľa?
Background na ZUŠ nemám ale myslím si, že je to dobrá vec mať. Takisto som nikdy nemal ani učiteľa alebo mentora, skôr kamošov a spoluhráčov z kapiel, s ktorými nájdeme tú „mágiu“ a vieme sa vzájomne potiahnuť.
Ktorá postava zo sveta hudby je tvojim vzorom/inšpiráciou? Chcel by si niekedy dosiahnuť jeho úroveň?
V mladšom veku to bol Alexi Laiho z Children of Bodom. Potom sa pridali ľudia ako Tony Iommi, Brent Hinds, Matt Pike. Nepovedal by som, že by som chcel hrať tak dobre ako oni, alebo sa snažil kopírovať ich štýl hrania, skôr sa snažím od každého načerpať čo robia dobre, čo sa mi páči, inšpirovať sa aj iných veciach ako v hraní.
Máš čas popri hudbe aj na iné aktivity? Čo robíš, keď práve necvičíš na nástroj/e, alebo nekoncertuješ? Máš priestor aj na nejaké ďalšie záľuby?
S časom je to niekedy samozrejme náročnejšie, ale keď človek chce, tak sa dá. Mám normálnu 9-5 prácu, takže niekedy je to ťažšie zladiť so skúškami a koncertmi ale vždy sa nájde čas na nejaké výlety, kamošov, rodinné veci, prípadne koncerty ako fanúšik. Keď je nejaký čas navyše tak ho väčšinou venujem videohrám.
Ako sa ti formoval hudobný vkus počas rokov pôsobenia v rôznych kapelách? Si otvorený vyskúšať projekty aj mimo svojho hlavného záberu?
Keďže už teraz hrám pomerne rôznorodú hudbu, tak so skúšaním nových vecí nemám problém :). Všetko samozrejme závisí aj od času, vzdialenosti a vkusu, ale som otvorený všetkému novému a vždy rád poviem „jasné, poďme to skúsiť“.
Ako si organizuješ svoj čas s jednotlivými kapelami? Skús nám trochu priblížiť svoj týždeň a prípravu na koncerty?
Asi žiadny týždeň u mňa nevyzerá rovnako, niekedy je toho menej, niekedy viac. Osobne preferujem dlhšie skúšky s menšou pravidelnosťou, kde môžeme celý deň venovať jednej kapele, prejsť si veci, dávať dokopy nové nápady. Keď ale máme naplánované koncerty, tak samozrejme skúšame častejšie so zameraním na setlist. Je to aj o vzájomnej dôvere a individuálnej práci doma. Keďže niekedy nie je čas na to, aby sme sa len prešli do skúšobne a zahrali si, tak treba hrať aj doma a na skúšky dôjsť pripravený, nech je ten čas využitý čo najefektívnejšie. Prípravu na koncerty nemám nejakú špeciálnu, v deň koncertu, prípadne deň pred, podľa toho ako vyjde čas, si zvyknem prejsť setlist, skontrolovať veci a môžeme ísť na to. Naučil som sa brávať si hlavne aj veci do zálohy, keby sa niečo pokazí, baterky, káble, struny a tak.
Kde a s ktorou kapelou ťa budeme môcť vidieť na pódiu najbližšie?
Najbližšie ma môžete vidieť s We Still Here 20.5. vo Fuge, kde predskakujeme kanadskej kapele Wake. S Old Tombom zahráme v lete Angelus Afterparty 5.7. v Banskej Bystrici a Bordel na Dunaji v bratislavskom Pink Whali 2.-4.8. S Ohnom nás potom čaká pár koncertov v októbri a novembri, ktoré budeme postupne ohlasovať. No a samozrejme nás 19.-20.7. čaká aj prvý ročník Burn Fest Open Air, na ktorom sa podieľam aj po organizátorskej stránke, a kde okrem Ohna, Old Tombu a prvého koncertu Hecatoncheir bude aj kopa ďalších skvelých kapiel na čele s rumunskými Dordeduch.
Kontakty:
OHEN – https://www.facebook.com/ohen.band
OLD TOMB – https://www.facebook.com/oldtombdoom
HECATONCHEIR – https://www.facebook.com/Hecatoncheir.sk
WE STILL HERE – https://www.facebook.com/WeStillHereBand
BURN OPEN AIR FESTIVAL – https://www.facebook.com/events/1022103758849687
Použité fotky pochádzajú z FB stránok hore uvedených kapiel, rôzni autori.