
Stále Nič
Keďže sa svet konečne ako tak dostal do normálu po dobe zákazov, rozhodli sa mnohí organizátori obnoviť svoje každoročné koncerty. Jednou z nich je aj Memory Error v Kanianke, ktorý po pauze pokračoval svojim 11 pokračovaním. Tentokrát pripravili organizátori naozaj pestrý line-up. Počas večera zaznel punk, deathcore, grindcore a death metal v rôznych podobách. Ani tento koncert sa nezaobišiel bez menšej zmeny. Pre zdravotné problémy nevystúpila kapela Empty Hollow. Nakoľko však aj napriek tomu figurovalo na tomto koncerte ďalších sedem kapiel, náhrada nebola. Počas večera odzneli sety od Stále nič, Embolism, Depresy, Anime Torment, Stercore, Stellaris a Craniotomy.
Čo sa týka klubu Matrix v Kanianke, musím sa priznať, že som tu ešte nikdy predtým nebola a bola som príjemne prekvapená. Klub je veľký a pojme snáď aj 400 -500 ľudí. Tento večer sa tam totiž zišlo až 300 platiacich a prirátajme si k tomu ešte kapely. Jediný nedostatok, ktorý pocítili avšak len fotografi boli hlavne zo začiatku slabé svetelné podmienky a nie veľmi veľké a ani nie vysoké pódium. Kapely tak boli v tesnej blízkosti fanúšikov a myslím si, že aj to prispieva k priateľskej atmosfére, ktorá tu celý večer vládla.

Depresy

Embolism
Koncert sa mal začať už o piatej, takže sme o tejto hodine boli nastúpení v klube. Ako prvá odohrala česko-slovenská skupina Stále Nič. Ich históriu som veľmi neštudovala, takže sa priznám, že neviem, či ide o novú, alebo dávno zabehnutú kapelu. Z môjho pozorovania a počúvania by som však povedala, že ešte nemajú toho až tak veľa za sebou. Skupina má štyroch členov, pričom na pohľad na mňa pôsobili ako mladšie ročníky od 20 – 30 rokov. Nástroje sú obsadené klasicky – bass gitara, dve gitary a spevy a samozrejme aj bicie. Na Bandzone majú uverejnených niekoľko skladieb a z nich nám zahrali, pričom v pamäti mi utkvela hlavne skladba „Nezmysel“. Čo ma celkom zaujalo bolo, že tým, že časť kapely pochádza zjavne zo Slovenska, aj texty sú československé. Pri niektorých vyslovene počuť, že kde sa viac hodilo české slovo, je vsunuté do rýmu. Stále nič nám teda ponúkli pohľad na svoju doterajšiu tvorbu, ktorú tvorí klasický dovolím si povedať česko-slovenský punk. Skladby sú v stredných, až rýchlejších tempách a do sveta kričia svoje témy, ako to už pri punku býva. Publikum bolo ešte vcelku vlažné, však večer sa ešte len rozbiehal. Po približne pol hodine ukončili svoj set, aby dali priestor domácej kapele Embolism. Chalanov som na živo videla naozaj dávno, ako som to zhodnotila, uplynuli až 4 roky, kedy som ich mala možnosť vidieť naposledy. Odvtedy sa toho celkom dosť zmenilo, pretože kapele sa medzičasom podarilo zložiť nový materiál na dosku, ktorá snáď čochvíľa uzrie aj svetlo sveta. Zostava sa nezmenila, stále tu figurujú bratia na gitare a basovej gitare, spevák ničí hlasivky aj v Attack of rage a bicie zostali tiež bez zmeny. Embolism dlhšie nevystupovali, minimálne posledné dva roky som ich akosi nikde veľmi vystupovať nevidela z logických dôvodov. Na ich set som bola dosť zvedavá, hlavne kvôli tomu, že gro tvorili nové skladby a len niekoľko bolo starých zárezov. Nový materiál je celom rôznorodý. Niektoré skladby sú rýchle, energické a krátke, iné sú na grindcore kapelu trochu dlhšie – 4 až 5 minút. Bolo vidieť, že okrem speváka, ktorého prejav je vždy veľmi energický, zvyšok kapely už dlhšie nestála na pódiu. Minimálne jednu skladbu začínali na dvakrát, lebo sa akosi nevedeli zladiť. To sme im však samozrejme odpustili, naopak, bolo to svojim spôsobom oživenie. V radoch pod pódiom to bolo už o inom ako pri prvej kapele. Bolo vidieť, že ľudia prišli podporiť svojich kamarátov. Celkovo mi set Embolism ubehol rýchlo, ale hlavne kvôli tomu že som sa sústredila na nové, ešte neznáme skladby. Záverom treba povedať, že Embolism určite nestratili osobitý štýl, ktorým prezentujú svoju podobu grindcore, ale ani neodbočili a držia si stále svoju formu.
Grindcore vystriedal death black metal v podobe trenčianskych Depresy. Ďalšie z vystúpení tohto večera, na ktoré som sa tešila. Hlavným dôvodom pre mňa bolo, že som ešte nepočula na živo prezentáciu skladieb z ich nového albumu Psycold. Hoci táto kapela nevydáva album často, keď už niečo vydá, vždy je to premyslené a kvalitné. Nebolo tomu inak ani pri ich poslednom počine a konečne som sa teda dočkala aj jeho živého prevedenia. Samozrejme, v set liste nechýbali ani staršie skladby, takže ho považujem za vhodne namiešaný. Depresy hrali už v klasickej zostave – dve gitary, basová gitara, samostatný spev a bicia mašinéria v podobe Hoyasa. Nemám v zásade žiadne kritické poznámky k ich vystúpeniu, predsa len, sú to všetko rokmi ostrieľaní a skúsení muzikanti, ktorí to vedia ako zo svojimi nástrojmi, tak aj na pódiu. Vystúpenie ocenili aj diváci, pretože podobne ako pri predošlom Embolism, aj teraz sme sa dožadovali prídavku.

Anime Torment
Nasledovala prvá zahraničná skupina tohto večera, Anime Torment. Ak ešte náhodou túto kapelu nepoznáte, vedzte, že toho majú za sebou už celkom dosť. V Českej republike sú známym pojmom a podieľajú sa organizačne aj na festivale Death Coffee Party. Mimochodom, je to výborne zorganizovaný festival s pestrým line-upom, takže odporúčam vám návštevu, ak ste ešte neboli. Anime Torment sa profilovali z death metalu s melodickými prvkami na jeho modernejšie poňatie, kde figurujú aj slamové prvky, ale aj break downy a pod. Ich posledný album Easy Prey je presne týmto mixom a myslím si, že to v budúcnosti určite potiahnu ešte viac do týchto vôd. Ako problematický element sa ukazuje druhá gitara. Na tomto poste sa už v Anime Torment vystriedalo pomerne veľa ľudí. Dnešný večer bola zostava len gitara, bass gitara, spev a bicie. Neviem prečo, ale zvuk sa mi dosť nepáčil, pretože sa nástrojová zložka zlievala do jednej nečitateľnej gule, ešte, že poznám ich skladby. Väčšina set listu bola z posledného albumu, už spomínaného Easy Prey. Čo sa týka pódiového prevedenia, taktiež vidieť, že odkoncertovaného toho majú neúrekom, lebo pôsobia prirodzene. Pod pódiom to síce trochu ochladlo, ale pripisujem to azda tomu, že na Slovensku nie sú až tak známou kapelou.

Stercore
Skupina Stercore, organizátori tohto výborného večierku nastúpili na pódium, ktoré im predpripravili už Anime Torment, ktorí niekoľkokrát spomenuli, že dnes je Stercore každá kapela. Pýtate sa prečo? Plachta Stercore totiž visela počas všetkých setov, okrem úvodnej Stále Nič. Zároveň však Stercore tento večer venovali aj oslave svojho desať ročného pôsobenia na scéne. Samozrejme, ani táto kapela sa počas svojho pôsobenia nevyhla personálnym zmenám. To sa prejavilo opäť na poste gitaristu (s tými gitaristami je to dáke problematické, nezdá sa vám?). Tento večer sa teda predstavili v zložení spev, gitara, bass gitara a bicie. Tento rok sa im taktiež podarilo vydať zatiaľ posledný album s názvom Death Head u slovenského vydavateľstva Gothoom Production. Stercore si dlhodobo dáva záležať na všetkých detailoch, či už sa týka zvuku, videoklipov, promo fotiek, či pódiových vystúpení. Nepodcenili ani svoju vlastnú oslavu a za mohutnej podpory fanúšikov odohrali výborný set, plný zaujímavých svetelných efektov. Na pódiu to Stercore proste vždy išlo prirodzene dobre a rokmi to išlo len a len hore.

Stellaris
Nasledovala opäť česká skupina Stellaris. Mala som možnosť vidieť ich prvýkrát a poviem vám, že ak ste otvorení aj melodickejším žánrom, určite si prídete na svoje. Táto kapela má niekoľko aspektov, ktoré treba spomenúť. Tým prvým je určite ženská frontmanka. Je to ozdoba kapely, no zároveň je jej prejav prirodzene dravý a vokály variabilné, takže nenudia. Zvyšok kapely tvoria páni, ktoré svoje nástroje ovládajú veľmi dobre, a tak asi netreba spomínať, že po tejto stránke som bola viac ako pozitívne prekvapená. Čo sa týka celkového výrazu, je vidieť, že kapela si dala opäť záležať aj po tejto stránke, no aj po stránke hudobnej. Možno na niekoho pôsobia trochu umelo v rámci prezentácie, no čo sa týka živého prejavu, myslím si, že o nich ešte počuť bude, hlavne ak budú pokračovať v nadhodenom trende. Ak by som ich mala niekam zaradiť, bude to asi do vôd modernejšieho metalu, až metal-core.

Craniotomy
Kto by nepoznal Craniotomy? Práve oni zavŕšili tento večer a kto by ste na nich ešte náhodou nenarazili, tak hrajú brutal death metal s prímesami slamu. Ich posledný album vzbudil na scéne veľmi pozitívne ohlasy a tak tento rok koncertovali často, po dlhom čase vystúpili na Obscene Extreme, ale na už spomínanej Death Coffee party, či v Nemecku…Album pokrstili na domácom festivale Flesh party tento rok. Posledný rok teda aj ich set-list vychádza hlavne z posledného radového albumu, ale nájdu sa u nich aj staršie veci, ktoré taktiež všetci, čo sledujú ich tvorbu notoricky poznajú. Craniotomy sú na pódiu ako doma, nakoniec, pódia brázdia naozaj dlho, takže sa niet čomu čudovať. Výnimkou nebol ani tento večer. Aj napriek tomu, že boli poslednou kapelou a veľa ľudí už nevydržalo, pod pódiom sa našlo pár bláznov, ktorí pobehovali spolu s basgitaristom, ako to už pri koncertoch Craniotomy býva zvykom. Craniotomy teda zakončili výborný večer a musím povedať, že Kanianka a Memory Error predčil moje očakávania.
Výborne zorganizovaná akcia, kapely síce mali trochu sklz, ale to sa pri toľkých skupinách stáva. Po celý čas bola vynikajúca priateľská atmosféra a aj o kapely bolo myslím dobre postarané. Jediné, čo bolo aspoň pre mňa problematické, boli svetlá. Pre fotografov to nebola ideálna situácia, ale pokúsila som sa s ňou aspoň ako tak popasovať, výsledok môžete nájsť na našich FB stránkach. Ďakujem organizátorom za akreditáciu a pokiaľ to bude v mojich silách, určite sa zúčastním aj v budúcom roku.
Fotografie a text – Mrtvolka
Viac fotografií nájdete v albume na FB Metalexpress